3 LED 170-degree Wide Beam High Output LED Channel Module
50 - $150.00 ( each)
This product is available to purchase online from this website, or request a quote for higher quantities.
| General | |
|---|---|
| Angle | 170° |
| Color | Cool White |
| Standards | |
| RoHS compliant | Yes |
| UL approved | Yes |
| Dimensions | |
| Height | 8.45mm |
| Length | 55.5mm |
| Width | 12.6mm |
| Electrical | |
| Amperage | 0.083A |
| Voltage | 12V |
| Watts | 1W |
| Luminance and Spectrum | |
| Color Temperature | 6500° K |
| Lumens | 115lm |
| Other | |
| Life | 50000 hours |
| Number of LEDs | 3 |









